top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תמכללת עתיד

הנדסאי חשמל שכר 2023 - כמה מרוויחים הנדסאי חשמל בעלי תעודה?

אנו מצויים בעולם שבו המכונית החשמלית היא אחד הלהיטים הגדולים ביותר של הטכנולוגיה המתקדמת, והיא עתידה לכבוש את עולם הרכב בתוך שנים מעטות, עד לשליטה מלאה בכביש. בעולם שכזה, ההולך ומתפתח במהירות מסחררת ומרתקת, להנדסאי חשמל, כחלק מצוותים רב-תחומיים, יש תפקיד מרכזי בפיתוח, בניהול ובבקרה של כל אלה ושל מוצרים רבים אחרים (כמו מכשירי הסלולר, האינטרנט, מערכות בקרה לזיהוי תנועה ואנשים, ועוד).


תפקידו של הנדסאי חשמל

בכל מה שקשור לאנרגיה, יש למהנדסי החשמל תפקיד מרכזי. הנדסאי חשמל אחראי לא רק על מערכות חשמל ובקרה אלקטרונית, אלא גם על תכנון ותחזוקה של מוצרי ומתקני חשמל, כחלק בלתי נפרד מעולם האלקטרוניקה, זיהוי ותיקון תקלות, תחזוקה, תמיכה הנדסית, ועוד – החל מכל הקשור במערכת החשמל הביתיות והתעשייתית, עבור במערכות תקשורת, מעליות, מיזוג אוויר, רכבות, מכונות, גנרטורים, תאורה, שילוט, וכמובן שוק הרכב החשמלי – אם זה פיתוח של מכוניות מלאות (בסגנון שכמה יצרניות רכב מובילות כבר עושות, וכפי שניסתה לעשות חברת מובילאי) ואם של אביזרים לרכב החשמלי.

לצד יכולות אלה, נדרש הנדסאי חשמל לבצע בדיקות, להעניק תמיכה טכנית, להתמצא בתחנות ממסר ובקווי תמסורת ולבצע שרטוטים ודוחות כחלק מפיתוח והשבחה של מערכות חשמל. לצורך כך, הוא נדרש בידע בקריאת תוכניות חשמליות, היכרות עם מערכות חשמל מכל הסוגים, יכולת ביצוע על הנייר ובשטח, והכרת ממשקים רבים.


לימודי הנדסאי חשמל: מדוע הם כדאיים כל כך

כיום יש מבחר מסלולי לימודי תעודה במקצוע זה – בפיקוח המכון הממשלתי להשכלה טכנולוגית (מה"ט) השייך למשרד הכלכלה והתעשייה, דבר המאפשר ללומדים לרכוש ידע תיאורטי ומעשי בשטח, תוך כדי הלימודים ומקל על השתלבותם בעבודה, לצד העובדה שהשכר של הנדסאי חשמל נחשב בין המתגמלים בשוק. משרד העבודה אף מעודד את ההרשמה ללימודים אלה בכותבו: "התמורה הכלכלית ללימודי הנדסאות, אשר נמשכים כשנתיים, הינה גבוהה ועולה במקרים רבים על זו של תארים אקדמיים הנמשכים שלוש שנים".

המשרד אסף נתוני השמה ושכר של רבים מבוגרי המכללות הטכנולוגיות המעניקות דיפלומת הנדסאי בתקצוב ובפיקוח מה"ט, והוא מציין כי "בוגרי לימודי הנדסאות עוברים בקלות את השכר הממוצע במשק, כשבראש טבלת השכר ממוקמים מקצועות הנדסה אזרחית והנדסת מכונות".

מעבר לשכר ולהשתלבות במקצוע הנלמד – מציין משרד העבודה – נבדקו על ידו גם פרמטרים נוספים כגון עניין בעבודה, ביטחון תעסוקתי ואפשרויות קידום. תמונת המצב שעלתה היא, כי באופן גורף ההנדסאים מרוצים מאוד מעבודתם ומוצאים בה עניין רב. בכל המגמות ציינו מעל ל-83% מההנדסאים ומהמהנדסים כי הם מוצאים עניין בעבודתם ונהנים מביטחון תעסוקתי גבוה.


שכר הנדסאי חשמל 2023

בממוצע, השכר להנדסאי חשמל עם ניסיון של 5-0 שנים הוא 10,000-6,000 שקלים, ולהנדסאי עם 10-5 שנות ניסיון – 15,000-11,000 שקלים. גובה השכר משתנה מאדם לאדם ומחברה לחברה, כשלעיתים השכר יכול להיות גבוה במידה משמעותית יותר מהמצוין לעיל.


היכן ללמוד הנדסת חשמלfr

כדי להבטיח הכשרה מקצועית ראויה במכללה בעלת ניסיון ויכולות שילוב בשוק העבודה, מומלץ לבחור בגוף מקצועי מתמחה בעל רקע הולם והוכחת יכולת. עתיד – רשת מכללות טכנולוגיות בפריסה ארצית, פועלת מאז 1990. כיום היא מפעילה 7 מכללות ו-4 בתי ספר להנדסאים המכשירים בלימודי חדשנות והסמכה בטכנולוגיה ובתעשייה ומובילים את ההכשרה המקצועית וההשכלה הטכנולוגית בישראל. עם כ-600 מרצים מקצועיים בכל התחומים ועם הענקה מרבית של תשומת לב ניהולית ופדגוגית לכל סטודנט, הרשת מכשירה מדי שנה כ-15,000 סטודנטים המשתלבים בכל ענפי המשק.


הרשת מבטיחה למידה בקבוצות קטנות ובמעבדות וסדנאות מהמתקדמות ביותר, תוך שמירה על קשר אישי עם כל אחד מהסטודנטים. תוכנית הלימודים היא בהתאמה אישית, תוך בניית רצף הכשרה טכנולוגית עד להסמכה ממשלתית ובינלאומית. הלימודים במכללה מוכרים לצבירת נקודות זכות בתארים אקדמיים. היא מבטיחה לתלמידיה קשרים הדוקים ושיתופי פעולה עם התעשייה, תוך הכוונת הבוגרים למשרות נחשקות, שביניהן גם אלה המציעות שכר משתלם להנדסאי החשמל. אז אם גם אתם רוצים להשתלב במהירות בעולם המרתק והמשתלם הזה – פנו אלינו עוד היום. לפרטים והרשמה חייגו: 9088*


קרדיט לתמונה: freepik

Comments


bottom of page