top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תמכללת עתיד

ועכשיו באמת, כמה מקבלים הנדסאי תוכנה בישראל?

שוק התעסוקה בישראל ובעולם משתנה מיום ליום, כפי שכבר נוכחנו לגלות הביקוש לעובדים בעלי ידע בתחום הטכנולוגיה והמחשב הולך וגדל. יחד עם זאת, עולה גם יוקר המחייה וכך עולה גם הצורך ביצירת בסיס כלכלי עם שכר יציב לאורך זמן. אז רגע לפני שתקבלו החלטה על מקצוע ותחום לימוד לשלוש השנים הבאות, בואו נעשה קצת סדר, מהו תפקיד ההנדסאי ומה השכר להנדסאי תוכנה בעלי תעודה?

עולם התעסוקה מגדיר הנדסאי תוכנה כאחראיים על כתיבת תוכנות ע"י שפות הקוד השונות תוך שימוש ביישומי המחשב אותן למדו. לימודי הנדסאי תוכנה מכשירים את ההנדסאי לפרקטיקה מעשית ומעניקים ידע כללי בתחום הנבחר.

הנדסאי או מהנדס? זאת השאלה


היווצרותו של התפקיד "הנדסאי" הגיע מתוך ביקוש גדול מידי בעבר ללימודי הנדסה השונים ואדריכלות, ומנגד, לא היה ביקוש מצד צעירים ללימודי אלו. על כן, הונגשה תוכנית פרקטית קצרה ופשוטה שמאפשרת לכל המעוניין לעסוק בצד הטכני של מקצוע ברמה הבסיסית, וכך לתרום לפיתוח ובניית הארץ.


ההבדל בין מהנדס להנדסאי הוא, שהנדסאי לומד לתכנן את החלקים הפשוטים והבסיסיים בפרויקט ואילו מהנדס הוא מקבל ההחלטות וקובע את דרכי הפעולה. הנדסאי הוא הפרקטיקה והמהנדס הוא בעל הדעה.

מהנדס נדרש לאפיין ולפתור את הבעיה על סמך ידע וניסיון קודם תוך התייחסות לצרכים והמגבלות, קרי עלויות ייצור ואחזקה. על אף שהמהנדס הוא בעל מוניטין גבוהה והשכר ההתחלתי שלו גדול, הנדסאי בעל 5 שנות ניסיון ומעלה מגיע לשכר גבוהה לא פחות ממהנדסים.למי מתאימים לימודי הנדסאי?


אם אתם אנשים פרקטים בעלי זיקה לעולמות המחשב ולמקצועות ריאליים, אז - לימודי הנדסאי תוכנה הם בדיוק בשבילכם. הלימודים כוללים קורסים במתמטיקה, סטטיסטיקה ופיזיקה, אלו ידועים כמאתגרים. לימודי הנדסאים אמנם קצרים יותר מלימודי תואר ראשון במדעי המחשב או הנדסת תוכנה, אך מערכת השעות גדושה בקורסים ומשימות כך שמדובר בשנתיים של למידה אינטנסיבית, ממוקדת ופרקטית להשתלבות בשוק העבודה. אז אם אתם מעוניינים להיכנס לעולמות התכנות וההייטק? הגעתם למקום הנכון!


מהם תנאי הקבלה ללימודי הנדסאי תוכנה?


מוסדות הלימוד השונים קובעים תנאי קבלה שונים בתאם לדרישות המוסד אך, לרוב יכללו התנאים הבאים: תעודת בגרות (3 יח' מתמטיקה, 3 יח' אנגלית, 2 יח' הבעה) או מכינה טכנולוגית/ קדם הנדסאים, או מתעניינים מעל גיל 35 בעלי 12 שנות לימוד עם תעודה (פטורים ממכינה). לעיתים, מוסדות מסוימים יזמנו לריאיון אישי, או למבדקי התאמה.


מה לומדים בלימודי הנדסאי תוכנה?


במסגרת הלימודים, מקבלים הסטודנטים תוכנית לימודים מקיפה בתחום התכנות והמחשב המכילה לימוד שפות תכנות (C, C++, JAVA ועוד), קורסי בסיס במתמטיקה ואנגלית, מבוא למחשבים, מערכות הפעלה למחשב, אלגוריתמיקה ותכנות (ניתוח מערכות, בסיסי ומבני נתונים, תכנות מונחה עצמים – צד לקוח וצד שרת) ועוד. יתרה מכך, כל מוסד מציע אפשרויות הרחבה והתמקצעות מעמיקה להנדסאים המעוניינים להמשיך ללמוד.


כמה זמן נמשכים לימודי הנדסאי תוכנה?


בתואר ראשון לרוב משך הזמן קבוע וידוע מראש (3 שנים) אך בלימודי הנדסאים הלימודים נעים בין שנתיים עד שלוש, תלוי במסלול שתבחרו ללמוד. בסיום הלימודים תקבלו תעודה של הנדסאי תוכנה (A.P).


כמה מרוויחים הנדסאי תוכנה בעלי תעודה ב2023?


קודם כל זכרו שהשכר משתנה בהתאם לשנות הניסיון בתחום, בדיוק כמו בכל תחום ומקצוע אחר. כך, גם עומד ההבדל בין עבודה במגזר הציבורי או עבודה בחברה פרטית שמתמחרת שכר בהתאם לדרישותיה ויכולתה. בשנים האחרונות מספר ההנדסאים הולך וגדל בעקבות הביקוש הרב להנדסאים בכל התחומים, החל מהנדסאי חשמל ועד להנדסאי חקלאות. כבר בסיום הלימודים ללא שנות ניסיון, הנדסאי תוכנה שכר התחלתי עומד על K8,000 – K10,000, לאחר כחמש שנות ניסיון ומעלה, השכר יעלה בהתאם וצפוי לעמוד על כ- K17,000 – K23,500.


איזה תעודה מקבלים?


לבוגרים תוענק דיפלומה הנדסאי תוכנה בהתמחות סייבר מטעם המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע (מה"ט) ועתיד רשת מכללות.

דיפלומת הנדסאי, מונפקות בעברית ובאנגלית (Practical Engineer) ומוכרות ברחבי העולם והאיחוד האירופי על ידי EQF.


מהן אפשרויות התעסוקה בהמשך?


הנדסאי תוכנה יוכלו להשתלב בחברות הייטק, חברות סטארט אפ, חברות אינטרנט וסלולר, חברות תעשייה בתחומים שונים, משרדים ממשלתיים ועוד. אפשרויות התעסוקה בתחום זה הן רבות ומגוונות. גם בתקופות של מיתון יש תמיד ביקוש לאנשי תוכנה איכותיים. בין היתר, יכול הבוגר.ת להשתלב במשרות פיתוח תוכנות ובקרת איכות (QA), ניתוח מערכות ובעצם בכל חברה בה קיימות יחידות מחשוב יהיה צורך באיש מחשבים מיומן.


כיום המדינה מקדמת הרשמה ללימודי מקצוע ואף מציעה לימודים מסובסדים או שנה ראשונה חינם – 5 שנים מיום השחרור וכך מדרבנת את ההשתלבות של הנדסאים בשוק העבודה, בהתאמה לחוסר באנשי מקצוע פרקטיים שקיים היום בשוק.

אז אחרי שבדקתם בעבר שלכם וחייתם את ההווה, הגיע הרגע להביט אל ה'עתיד' ולהצטרף למגוון אנשים שכבר עוסקים בהקמה, תחזוקה ועדכון המערכות שרצות על גבי האינטרנט.

Comments


bottom of page