top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תמכללת עתיד

מה תפקידו של הנדסאי בניין? לימוד נכון של מקצוע מבוקש

עודכן: 10 במרץ
הנדסת בניין הינה תחום בסיסי וחשוב במשק ברמה המדינתית, אשר מגלם בתוכו מספר רב של תתי תחומים כגון מבנים, תשתיות, חומרי בנייה ועוד. כפועל יוצא מכך, התחום גם מהווה מקור תעסוקה למספר רב של מקצועות לאורך שלבי העבודה: בין אם בתכנון, בניהול, או בפיקוח ובבקרה על הביצוע- עסקינן באבן שואבת מבחינה תעסוקתית. לאור זאת, קל מאוד להבין מדוע הנדסאי בניין הינו מקצוע שהולך וצובר יותר ויותר ביקוש בשנים האחרונות. בהתאם לכך, מובן שגם שכרם של הנדסאי בניין נמצא במגמת עלייה (ובכלל זה גם הנדסאי בניין שטרם סיימו את הכשרתם ועדיין לא צברו ניסיון תעסוקתי).


לימודים והכשרה

לימודי הנדסאי בניין אורכים לרוב שנתיים, ובמידה והם נערכים במסלול ערב- שנתיים וחצי עד שלוש שנים (ובסך הכל: 2,256 שעות לימוד אקדמיות). בתום ההכשרה, הבוגרים מקבלים תעודה אשר מאפשרת להם להירשם בפנקס ההנדסאים והטכנאים. כמו כן, בוגרי המגמה אשר מעוניינים בכך, יוכלו להמשיך לתואר אקדמי בהנדסה כאשר באמתחתם בסיס איתן כהנדסאים, ותוך הפחתת קורסים מסוימים שהם כבר למדו ומוכרים עבורם. ככלל, מסלול לימודי הנדסאות מתאים לבעלי חשיבה ריאלית וזיקה לעולם הבנייה, אשר מעוניינים לרכוש מקצוע מבוקש ופרגמטי תוך זמן קצר יחסית לתואר אקדמי (ההכשרה עבור מהנדסים עומדת על ארבע שנים). מהלך הלימודים נחלק באופן עקרוני לשני תחומים: תכנון קונסטרוקציות, וניהול ופיקוח. באשר לשכר הלימוד להנדסאי: הדבר נקבע על ידי המכון להכשרה טכנולוגית במשרד העבודה. נכון להיום, שכר הלימוד במסלול הנדסאים הינו שני שליש לערך משכר הלימוד המקובל באקדמיה. חשוב לציין שחיילים משוחררים זכאים לקבל מימון כמעט מלא (80%)- מלבד כספי הפיקדון הצבאי. ו...יאללה לעבודה!


הכשרה אחת, תפקידים מרובים

ברגע שמסיימים את מסלול הלימודים, לרשותו של הנדסאי בניין עומד מגוון רחב הכולל שלל תפקידים. וכאמור, עקב הביקוש שנוצר בשוק, אכן מדובר ברגע סיום הלימודים: עוד בטרם נרכש ניסיון תעסוקתי. ראשית, הנדסאי בניין מורשה לחתום על תוכניות הנדסיות של מבנים- עד ארבע קומות. תפקיד נוסף הינו למעשה קודם לשלב החתימה- וזהו שלב התכנון. הגם שמדובר בתפקיד שאינו אופייני לרוב עבור הנדסאים – שכן הם שוהים בדרך כלל בשטח ואינם עוסקים בעבודה משרדית – אכן ישנם הנדסאים שדווקא מתמקדים בתכנון. אך כאמור, רובם המוחלט של ההנדסאים מבצעים את עבודתם בשטח- כך לפחות בשלבי הקריירה המוקדמים. כך, תפקיד מרכזי של הנדסאי בניין הוא לשמש כמפקח מטעם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של הרשות המקומית הרלוונטית. תפקיד נוסף, הינו הנדסאי ביצוע ותכנון בחברות פרטיות או ציבוריות (כגון חברות סלולר או מכונים לבדיקות הנדסיות).


תפקידים נוספים אותם ניתן לאייש הן במגזר הפרטי והן בזה הציבורי, הוא קונסטרוקטור עבור חברות ענק כמו בזק, חברת החשמל או מפעלי בטון וגם חשבי כמויות. לא מעט הנדסאי בניין מוכשרים שהחלו את דרכם המקצועית בתפקידי שטח האופייניים להנדסאים, הגיעו תוך מסירות והתמדה למשרות ניהול בכירות בחברות לתכנון, ניהול וביצוע בהמשך דרכם. חלק מאותן חברות אף נמצאות בבעלות הנדסאי בניין, וכמי שמכירים את השטח על בוריו זה אף טבעי ומתבקש.


הצטרפו להנדסאי העתיד

בהתאם לביקוש הגובר להנדסאי בניין איכותיים, כך עולה גם שכרם: שכרו ההתחלתי של הנדסאי בניין ללא ניסיון עומד על כ-8,000 שקלים בחודש; לאחר ותק של שנתיים וניסיון בשטח, השכר יעלה באלפיים שקלים נוספים- ויש שאף מגיעים בשלב זה ל-12,000 שקלים בחודש. מובן שישנם משתנים רבים, כגון הכשרה והכנה נכונות.

במידה ואתם מעוניינים בלימודי הנדסאי בניין מכללת עתיד מציעה את הלימודים המקיפים ביותר במספר מכללות הפזורות ברחבי הארץ, פנו אלינו לפרטים נוספים.


קרדיט לתמונה: freepik

Comments


bottom of page